I. OBJAŚNIENIA OGÓLNE

1.   Formularz wypełniają podmioty (osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) zużywające materiały według załączonej listy asortymentowej na wszystkie cele (w tym również na roboty wykonane za granicą), a mianowicie na: produkcyjno-eksploatacyjne, budowlano-montażowe i inne niezwiązane bezpośrednio z działalnością gospodarczą jednostki (np. na cele socjalne, remonty, naprawy, instalacje, konserwacje).

Podmioty (jednostki macierzyste) powinny sporządzić sprawozdanie stanowiące zbiorówkę wszystkich podległych im zakładów (jednostek lokalnych), również tych, które znajdują się na terenie innego województwa.

2.   Sprawozdanie sporządza się w okresach rocznych, w terminie do 8 marca roku następnego.

3.   Sprawozdaniem należy objąć tylko te materiały, które stanowią własność przedsiębiorstwa. Podać należy tylko te ilości materiałów, które zostały wyłącznie zużyte przez jednostkę (bez zużycia kooperantów lub innych przedsiębiorstw, którym pewne ilości materiałów mogły zostać przez jednostkę sprzedane). Jednostki wykonujące usługi budowlano-montażowe (w tym remonty, naprawy, instalacje) wykazują zużycie materiałów jako zużycie własne również w przypadku, gdy rozliczają te materiały wraz z robocizną na fakturze za usługę.

4.   W sprawozdaniu wymienia się materiały według załączonej listy asortymentowej.

W rubrykach 1, 2 i 3 – należy wpisać odpowiednio kod materiału, nazwę materiału oraz jednostkę miary z  listy asortymentowej, przestrzegając kolejności ustalonej na liście.

W rubrykach 4 i 6 – należy wykazać odpowiednio zużycie i zapas na koniec roku danego materiału (przy braku zużycia nie należy wykazywać zapasu) ilościowo w jednostkach miary podanych na liście asortymentowej, bez znaku po przecinku.

W rubryce 5 – należy wykazać wartość zużytego materiału w tys. zł, z jednym znakiem po przecinku (bez podatku VAT – dotyczy podmiotów zobowiązanych do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług).

Uwaga: w przypadku rur stalowych (kod materiału z listy asortymentowej: 037-0382):

–    w rubrykach 4 i 6 dane należy podać w tonach oraz km,

–    w rubryce 5 należy podać wartość zużytych rur (nie można mylić pojęcia ceny z wartością).

5.   Obowiązująca lista asortymentowa uwzględnia symbolizację wyrobów przyjętą w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676) do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Klasyfikacja dostępna jest m.in. na stronie internetowej www.stat.gov.pl.

6.   W przypadku gdy na dokumentach (fakturach, rachunkach) nie ma symboli PKWiU, jednostka sama powinna nadać symbol wyrobu (materiału).